Mesane (İdrar Kesesi) Kanseri

Nedir ve nedenleri?

Mesane, İdrar kesesi diye isimlendirilen her iki böbrek den idrar yolları=üreterler vasıtası ile gelen idrarı depolayan küreye benzeyen bir organdır. Bu organın iç yüzeyinden kaynaklanan kötü huylu tümörler mesane=idrar kesesi kanseri denir. Mesane kanseri, erkeklerde kadınlardan daha fazla görülür. Bilinen nedenlerin başında sigara ve bazı fabrika çalışanlarında kimyasal maddelerle temas gelmektedir.

Belirtiler (Semptomlar)

Mesane kanserinin en sık görülen ve hastalarımızı bize getiren en önemli belirtisi idrardan ağrısız kanama olması ve pıhtıların gelmesidir. Bunun dışında kanserin tiplerine bağlı olarak devamlı ağrılı idrar, devamlı idrar yaparken sonuna doğru yanma tabir edilen şikayetler de görülür. Bazen bu kanama gözle görülmeyebilir ama idrar tahlilinde rastlanır.

Teşhis ve tanı nasıl konur?

Batın ya da Üriner Sistem Ultrasonografisi ile çoğu zaman mesanede kitle teşhisi kolayca konabilir, bu tetkik hazırlık gerektirmeyen basit uygulanan bir tetkiktir; bunun haricinde damardan ilaç verilerek yapılan Üst ve Alt Batın BT (Bilgisayarlı Tomografi) ile de tanıya gidilebilir. Ancak bazen bu tetkiklerle kesin bir şey söylenemez ise o zaman teşhis kameralı videolu bir sistemle idrar kesesine idrar deliğinden girip idrar kesesinin içini görme yöntemiyle konur (Endoskopi=Sistoskopi).

Aşağıdaki resimde idrar kesesine yapılan Endoskopi (Sistoskopi) sırasında ortaya konan mesane kanseri görülüyor.

Mesane kanserinin endoskopik görünümü
Mesane kanserinin endoskopik görünümü


Teşhisi koyduktan sonra ilk yapılacak nedir?

İlk yapılacak girişim hastalarımıza endoskopik kamera ile yaptığımız Kapalı TUR Tm (Trans Urethral Resection Tm) diye adlandırılan ameliyat dır.

TUR Tm Ameliyatı nasıl yapılır? Ameliyat sonrası

Bu ameliyat Genel Anestezi ya da bölgesel Anestezi (belden aşağısı uyuşturulur) ile yapılabilir. Biz bu ameliyat için gerekli tıbbi hazırlıkları tamamlamak üzere hastalarımızı sabah aç karına hastaneye çağırıyor ve hazırlıklardan sonra aynı gün ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Ameliyat idrar deliğinden girilerek mesaneye ulaşıp kanserli bölümü mesanenin bütün tabakalarından da örnekler alacak şekilde özel bir elektrikli cihazla keserek çıkarıyoruz.
Ameliyat sonrası hasta yatağına geliyor ve ertesi gün ayağa kaldırıyoruz, genellikle 2. veya 3. gün idrar sondasını çıkarıp taburcu ediyor ve patoloji raporunun sonucunu bekliyoruz.

Aşağıdaki videoda TUR-Tm ameliyatının yapılışından küçük kesit izlenebilir.

Kapalı Mesane Tümörü Ameliyatı


TUR Tm Ameliyatı neden önemli?

Bu ameliyat çıkarılan tümörün özelliklerini yani yüksek dereceli=high grade (G3); ya da düşük dereceli=low grade (G1) olup olmadığını ve idrar kesesi derinlerine ne kadar nüfuz ettiğini (patoloji raporunda derinlik en düşükten en derin kas tabakasını ifade edecek şekilde pTa veya pT1 veya pT2, pT3 şeklinde ifade edilir, en yüzeyel olan pTa kas dokularına kadar derinleşmiş olan pT2 şeklinde ifade edilir) ortaya koyar; yani bu kanserin özelliklerini detaylarıyla anlamış oluruz; bunun dışında kanserli doku tamamen çıkarıldığında bazı kanserler için bu yeterli bir tedavi olabilir.

Bu ameliyatın bize bunları verebilmesi için cerrahın tecrübesi çok önemlidir, bu ameliyatı uygularken hem tümörü tamamen çıkarabilmek (bazen bir kerede tamamı çıkarılamayabilir ileride bahsedilecek) hem de bu arada mesaneyi delmeden derin katlarından örnekler alabilmek gerekir; 3 cm den büyük mesane kanserlerinde bu ciddi tecrübe gerektirir.

Mesane Kanserini ve Tedavisini anlamak için patoloji raporunda karşılaşılabilecek terimler

TUR Tm ile cerrah yeterli doku çıkarabilmiş ise çıkarılan kanserli dokunun incelenmesi sonucu yukarıda bahsedilen şekilde kanserin mesane derin katlarına inip inmediği ve derecesi=grade yani ne kadar tehlikeli, saldırgan olduğu ortaya çıkar.

Örnekler

 • pTa Low Grade (pTa düşük dereceli) - pTa GI: Çok saldırgan özelliği olmayan idrar kesesinin derinlerine inmemiş en sığ tabakayı tutmuş kanser
 • pTa High Grade (pTa yüksek dereceli) - pTa GIII: Çok saldırgan özelliği olan ama henüz idrar kesesi derinlerine inmemiş ama yüksek inme potansiyeli ve mesane dışı uzak organlara yayılma ihtimali taşıyan kanser tipi, ancak bu nadir görülen bir tiptir.
 • pT1 High Grade (pT1 yüksek dereceli) - pT1 GIII: Çok saldırgan ve tehlikeli özelliği olan idrar kesesinin pTa ya göre daha derinlerine inmiş kas doklusuna yaklaşmış ve uzak organlara ve lenf dokularına yayılabilme özelliği taşıyan kanser tipi
 • pT2 High Grade (pT2 yüksek dereceli) - pT2 GIII: İdrar kesesinin en az kas tabakasına kadar derinleşmiş çok yüksek saldırganlık ve yayılım potansiyeli olan kanser, geç kalındığı takdirde lenf dokularına, akciğer, karaciğer kemikler gibi uzak organlara yayılım (metastaz) söz konusudur.

Aşağıda tedavi bölümünde bazı hastalarımızın patoloji raporu sonuçlarından örnekleri görebilir ve daha iyi canlandırıp anlayabilirsiniz.

Mesane Kanserinin Tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi planı tamamen ilk yapılan TUR Tm ameliyatının patoloji raporu sonucuna bağlıdır, patoloji raporu beklenir ve sonuca göre davranılır. Örneklerle anlatmayı daha uygun buldum: Bu sayede ilk TUR Tm ameliyatı olmuş hastalar aşağıdaki örneklerde kendi durumlarına uyanı bulabilirler.

 • Örnek 1) pTa Low grade (pTa düşük dereceli) - pTa G1 olarak sonucu gelen bir patoloji raporu söz konusu ise ve kanserin boyutu çok büyük değil ise (3 cm den küçük çaplı) ise tecrübeli bir cerrahın yaptığı kaliteli bir TUR Tm ameliyatı tedavi için yeterlidir, bundan sonra idrar kesesi içine haftalık ilaç tedavisi yapılabilir yada yapılmayabilir, hasta ile ortak karar verilebilir. Tekrarlama (nüks etme) ihtimaline karşı belli aralıklarla Sistoskopi ile takip edilir, tekrarlama halinde tekrar TUR Tm ameliyatı yapılır.

 • Örnek 2) pTa Low Grade (pTa düşük dereceli) - pTa GI ve büyük boyutlu bir kanser ise (3 cm den büyük veya mesanenin birçok bölgesinde): TUR Tm ameliyatı 2-4 hafta sonra tekrarlanır ve tümör tamamen temizlenmiş olur; bundan sonraki tedavi 6 hafta idrar kesesi içine ilaç tedavisi uygulamak ve belirli aralıklarla Sistoskopi ile takip etmektir.

 • Örnek 3) pTa High Grade (pTa yüksek dereceli) - pTa GIII İlk defa yapılan TUR Tm ameliyatından sonra böyle bir patoloji sonucu gelir ise yapılacak şey tümör çapı büyük ya da küçük olsun 2-4 hafta sonra yeniden TUR Tm ameliyatını tekrarlamaktır. İkinci ameliyatın patoloji raporuna göre tedavi planlanır. Bu son derece saldırgan ve yayılım ihtimali olan bir kanserdir. İdrar kesesi içine 6-8 hafta BCG diye bilinen verem hastalığı aşısı uygulanır.

 • Örnek 4) pT1 High grade (pT1 yüksek dereceli) - pT1 G3 Böyle bir sonuç geldiği takdirde yapılıcak şey ilk TUR Tm ameliyatından 2-4 hafta sonra yeniden TUR Tm ameliyatı yapmak yani ameliyatı tekrarlamaktır; biz bu yeniden ameliyat işlemini Üroloji de Re-TUR diye adlandırıyoruz. İkinci defa ameliyat yapmanın gayesi birinci ameliyatta kaslara kadar derinleşmiş kanseri bir defa ortaya koyamama ihtimali için kanser kaslara kadar derinleşmiş ise yani pT2 ise bunu ortaya koymaktır.
 • Sitemizin LİNKLER sayfasına veya aşağıdaki linke girerek bu konuda Avrupa Üroloji Kongresinde sunduğumuz bir çalışmamızı okuyabilirsiniz.

  Link: http://www.uroweb.org/events/abstracts-online/?AID=19997

  Eğer Re TUR yani ikinci TUR Tm ameliyatının patoloji sonucu da pT1 High Grade=pT1 Yüksek dereceli=pT1G3 şeklinde gelir ise ve mesanedeki kanser hacmi küçük ise mesane içine haftalık ilaç tedavisi (BCG ) verilir; kanser hacmi çok fazla ise "Radikal Sistektomi" diye adlandırdığımız mesane, prostat, idrar yollarının bir kısmı ve lenf dokularının çıkarıldığı ameliyat yapılabilir.

  Örnek 5) pT2 High Grade (pT2 yüksek dereceli) - pT2 G3 TUR Tm ameliyatı sonucu böyle bir patoloji sonucu ile karşılaşırsak hastanın genel sağlık durumu elverir ise tedavi " Radikal Sistektomi" ameliyatıdır.


  Radikal Sistektomi Ameliyatı nedir? Öncesi ve Sonrası

  Bu ürolojinin en büyük ameliyatıdır. Gerekli Hazırlık döneminden sonra uygulanır. Bu ameliyatta mesane, prostat, alt idrar yollarının bir kısmı, meni keseleri ve civardaki büyük damarlarının etrafındaki lenf dokuları çıkarılır. Eksiksiz yapıldığı takdirde 6-8 saat sürer, ameliyat sonrası hastamız en az 24 saat yoğun bakımda kalır, ertesi gün odasına alınır 2-3 gün ağızdan beslenmeyeceği için özel proteinli serumlarla beslenme takviyesi yapılır. Genellikle 10-14 gün sonra hastaneden çıkarılır.

  Lenf Dokusu Çıkarmak ve Sayısı neden önemli?

  Radikal Sistektomi ameliyatının belki de en önemli bölümü burasıdır, lenf dokularını çıkarabilmek özel bir eğitim ve tecrübe gerektirdiği için bu bölüm meslektaşlarımız tarafından pek önemsenmemektedir; ancak şu bilinen bir gerçektir ki bu ameliyatta ne kadar çok sayıda lenf düğümü çıkarılır ise hastalarımızın yaşam süresi o kadar uzamakta ve lenf dokularında kanser varlığında ilave kemoterapi gerektiği için hastalığın gerçekten ne kadar ilerlediği ya da ilerlemediği net biçimde ortaya konabilmektedir.

  Aşağıdaki Patoloji Raporu Örneği ekibimizin yaptığı bir ameliyatın patoloji sonucudur, kaç adet lenf dokusu çıkarıldığından bir örnek görebilirsiniz.

  Sitemizin LİNKLER bölümüne girilir ya da aşağıdaki linke girilir ise çıkarılan lenf sayısının hasta yaşamına ne kadar etkili olduğu ile ilgili dünyanın saygın bir dergisinde yayımlanan çalışmamızı okuyabilirsiniz.

  Link: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21910098
  Bu çalışmamızda kanser lenflere yayılmış olsa dahi çok sayıda çıkarılabildiği takdirde hastaya daha uzun ve kaliteli yaşam sunduğunu ortaya koyduk.

  Bağırsaktan Yeni Mesane Ameliyatı nedir?

  Hastaların daha konforlu hayat sürmeleri için, normal idrar deliğinden idrar yapabilmelerini sağlamak için uygulanan bir ameliyattır; bağırsaklardan bir bölüm ayrılıp küre şekline sokulur ve böbreklerden gelen her iki idrar yolu buna bağlanır, bu yeni mesanenin bir tarafı da penis içi idrar yoluna bağlanır. Bu özel eğitim ve tecrübe gerektirir; biz bu konuda ekip olarak İstanbul'da belki de en ciddi tecrübeye sahibiz.

  Ameliyatın 15-18. günleri arası hastamızın idrar sondasını çıkarıp yeni mesaneleri ile idrar yapma eğitimi veriyoruz; eğer hastalarımız arzu ederse bazen daha önceden bu ameliyatı uyguladığımız hastalarımızı davet edip yeni hastalarımızla tanıştırıyoruz. İdrar yapmayı öğrenmek yaklaşık 4-5 gün sürüyor, bu süreç sonunda hastalarımız yeni mesanelerini tamamen boşaltabiliyorlar.

  Aşağıdaki Linke girerek web sayfasından bu konuda Avrupa Üroloji Kongresinde sunduğumuz çalışmamızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızda bağırsaktan mesane yaptığımız hastalarımızın ameliyattan uzun süre sonra bile gayet normal şekilde idrar yapabildiklerinden bahsediliyor.

  Link: http://www.uroweb.org/events/abstracts-online/?AID=19996

  Radikal Sistektomi Ameliyatı Sonrası İdrar Yapabilme nasıl?

  Ameliyattan sonra idrarın gelebilmesi için 2 yol söz konusu. Bunlardan birincisi küçük bir ince bağırsak parçası ile idrar yollarını birleştirip karın cildine bir torba vasıtası ile getirmek ve idrarın o torbaya dolması ve gerektikçe hasta veya yakınları tarafından boşaltılması bu İleal Konduit diye ürolojide adlandırılır.

  İkinci yol ise bağırsaklardan mesane şekline benzer bir şekilde küre tarzında yeni mesane yapmak ve bunu dış idrar yoluna bağlayarak hastaların idrarlarını normal şekilde yani karın cildinde torba olmadan yapabilmeleri ki ürolojide bu Ortotopik Mesane diye isimlendirilir.

  Radikal Sistektomi Ameliyatı Sonrası İdrar Yapış gözlemleri

  v
  70 yaş Erkek hasta; taburcu olduktan 9 Ay sonra Yeni (Ortotopik) Mesanesiyle, idrar yapış

  İleri Evre Mesane Kanseri nedeniyle Yapay (Barsaktan) Mesane Ameliyatı gerçekleştirdiğimiz 70 yaşındaki hastamızın; taburcu olduktan 9 Ay sonra Yeni (Ortotopik) Mesanesiyle, idrar yapış gözlemi gerçekleştiriliyor.

  58 yaş Erkek hasta, taburcu olduktan 45 gün sonra yeni mesanesiyle idrar yapış gözlemi

  Yüksek Riskli (İlerlemiş) Mesane Kanseri nedeniyle mesanesi alınıp; yerine yeni Barsaktan (Ortotopik) Mesane yapılan 58 yaşındaki hastamızın, taburcu olduktan 45 gün sonra yeni mesanesiyle idrar yapış gözlemi gerçekleştiriliyor.

  72 yaş Erkek hasta, ameliyattan 12 yıl sonra yeni Ortotopik Mesanesiyle idrar yapış gözlemi

  İlerlemiş Mesane Kanseri nedeniyle 2003 yılında Yapay (Barsaktan) Mesane ameliyatı yapılan 72 yaşındaki hastamızın, ameliyattan 12 yıl sonra yeni Ortotopik Mesanesiyle idrar yapış gözlemi gerçekleştiriliyor.

  49 yaş Erkek hasta, ameliyattan 15 gün sonra idrar yapma videosu

  Mesane kanseri nedeniyle mesanesi alınıp yeniden bağırsaktan yapay mesane yapılmış 49 yaşındaki hastanın ameliyattan 15 gün sonra idrar yapma videosu.

  8 yıl önce mesanesi alınıp; yeni Barsaktan Mesane yapılan 75 yaşındaki tek böbrekli hastanın idrar yapış gözlemi

  İlerlemiş Mesane Kanseri nedeniyle 8 yıl önce mesanesi alınıp; yeni Barsaktan Mesane yapılan 75 yaşındaki tek böbrekli hastanın idrar yapış gözlemi

  Aşağıda yer alan linkte; Yapay (Barsaktan) Mesane Ameliyatı sonrası, gözlemlediğimiz tüm hastalarımıza ait idrar yapış videolarını izlemek için Youtube'da Üroloji İstanbul kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

  Link: Yapay (Barsaktan) Mesane Ameliyatı sonrası İdrar Yapış Videoları


  Ameliyat Sonrası Takip

  Diğer kanserlerde de olduğu gibi ilk 2 yıl 3 aylık takipler, daha sonra 6 aylık takiplere 5 yılı tamamlıyoruz.

  Ameliyat Sonrası Kemoterapi kime?

  Eğer çıkarılan mesanede kanser mesanenin dış tabakasına kadar ilerlemiş ya da çıkarılan lenf dokularında kansere rastlanır ise hastalarımız kemoterapi programına alınıyor. Eğer bu faktörler yok ise kemoterapiye gerek yok; ancak 5 yıllık takip sürecinde uzak organlarda (Akciğer, Karaciğer, Kemikler ya da karın içi bir yerde) kanser tekrar (nüks) ederse hastalar kemoterapi programına alınıyor.

  Mesane Kanseri hakkında Bilgilendirici Uzman Videoları

  Prof. Dr. Tahir Karadeniz, Mesane Kanseri hakkında merak edilen sıkça sorulan sorulara video eşliğinde yanıt veriyor.

  Mesane Kanseri Nedenleri nelerdir?

  Mesane Kanseri Belirtileri nelerdir?

  İdrardan Kan Gelmesi, Kanser belirtisi midir?

  Mesane Kanseri Tedavisi nasıl yapılır?

  Mesane Kanseri Tedavisinde Kapalı TUR-TM Ameliyatı, herkese yapılabilir mi? Kimler uygun adaylardır?